Szpiegostwo

From OGame Wiki
Jump to: navigation, searchJak już z pewnością dostrzegasz, w OGame wszystko koncentruje się na zbieraniu jak największej ilości surowców i inwestowaniu ich w budynki oraz przeróżne konstrukcje - a poprzez to w punkty. Pomijając produkcję górniczą, która jest stosunkowo łatwa do osiągnięcia, zasoby można uzyskać również w wyniku najazdów na innych graczy, co zostanie wyjaśnione lepiej w kolejnym rozdziale "Napady". Nie każdy oponent jest jednak wartościowym celem i nie każdy z nich może być atakowany. Szpiegostwo daje możliwość sprawdzenia wrogiej planety/księżyca pod kątem znajdujących się tam surowców, statków, a także struktur obronnych.


Jakie są wymagania?

Aby korzystać tej funkcji, potrzebujesz technologii szpiegowskiej. Badania, które jest dostępne bardzo wcześnie (wymagania: laboratorium badawcze poziom 3). Podstawową korzyścią, jaką uzyskamy z owej technologii jest to, że otrzymamy więcej informacji o nadciągającej do nas flocie. Przy poziomie drugim, widoczna jest tylko łączna liczba lecących statków, przy czwartym widać także ich rodzaj, a po osiągnięciu ósmego zobaczymy już dokładną ilość każdej z poszczególnych jednostek w zmierzającej flocie. Informacja taka ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ dzięki niej będzie można dobrać idealną metodę przeciwdziałania, by jak najlepiej stawić opór wrogiej flocie i obronić własny dobytek.

Badanie to, jak sama nazwa wskazuje, odgrywa również znaczącą rolę podczas szpiegowania obcych planet. Potrzebujesz go na poziomie drugim, aby móc budować sondy szpiegowskie. Wskaźnik poziomu technologii szpiegowskiej, ma także wpływ na ilość otrzymywanych informacji po przeskanowaniu wroga. Ponadto, od jego wysokości zależy czy sondy przetrwają taki lot.

W jaki sposób szpiegować?

Ilość sond szpiegowskich
Ilość sond szpiegowskich
Wysyłanie sond poprzez galaktyki
Wysyłanie sond poprzez galaktyki

Odkąd posiadasz sondy szpiegowskie, masz możliwość skanowania nimi wroga. Najszybszą metodą, jest kliknięcie na odpowiedni symbol, znajdujący się w podglądzie galaktyki, obok interesującej nas planety. Sondy zostaną wysłane automatycznie i zbiorą informacje (ilość jaka będzie wysyłana, może zostać zmieniona w menu Ustawienia>Ogólne>Sondy szpiegowskie>Ilość sond szpiegowskich). Alternatywą dla tego sposobu, jest wysłanie sond z zakładki flota, gdzie współrzędne, na które chcemy je wysłać oraz ich ilość - ustalamy ręcznie.

Nagroda z samouczka:
Tuż po pierwszym przeszpiegowaniu innego gracza, otrzymamy dwie sondy szpiegowskie w ramach nagrody..

Jakie informacje mogę zdobyć?

Raport szpiegowski
Raport szpiegowski

Gdy zeskanujesz obcą planetę, otrzymasz wszelkie dostępne informacje wraz z raportem szpiegowskim. Są one rozgraniczone na pięć odrębnych kategorii i tworzą jedno ogólne zestawienie. Przede wszystkim wyświetlana jest liczba surowców oraz ilość energii w jaką zaopatrzona jest planeta. Następnie widoczne są wiadomości dotyczące floty, struktur obronnych, budynków i badań. Aby przechwytywać więcej informacji, niż tylko aktualna ilość zasobów, musisz stale podnosić swoją technologię szpiegowską, aby była ona na poziomie wyższym, niż u wroga. Możesz też wysłać na rozpoznanie więcej sond naraz. W prosty sposób da się przekalkulować, jak dużo sond należało będzie wysłać, aby zdobyć odpowiednie informacje:

Wzór:
Resources = 1 sonda
Fleet = (różnica poziomu technologii szpiegowskiej) ^2 + 2
Defense = (różnica poziomu technologii szpiegowskiej) ^ 2 + 3
Buildings = (różnica poziomu technologii szpiegowskiej) ^ 2 + 5
Research = (różnica poziomu technologii szpiegowskiej) ^ 2 + 7

Jeśli własna technologia szpiegowska jest o trzy poziomy wyższa od technologii wroga - jedna sonda wystarczy, żeby zebrać komplet danych. Po przeanalizowaniu takiego raportu szpiegowskiego, możemy ustalić, jak bardzo opłacalny będzie lot na ów cel i wysłać flotę, jeśli okaże się, że zysk może być zadowalający.

Czym jest kontrwywiad?

Gdy tylko pojawi się raport ze skanu, na jego końcu zaznaczona będzie wartość od 0% do 100% - oznaczająca szanse na przechwycenie sond. Określa ona możliwość wykrycia i zniszczenia sond przez podpatrywanego wroga. Im większa szansa, tym bardziej prawdopodobne, że nasze sondy zostaną dostrzeżone i zaangażowane w walkę ze statkami i obroną znajdującą się na planecie/księżycu skanowanego gracza. Fakt ten nie ma jednak żadnego wpływu na informacje jakie zostaną nam dostarczone, nawet w przypadku utraty sond.

Dokładny wzór na przeliczenie tej ewentualności jest do tej pory nieznany, ponieważ główną rolę odgrywa tu przypadek (z tej samej kombinacji, często wychodzą bardzo różne wartości), więc nie jest to bardzo ważne. W rzeczywistości, trzy różne czynniki mają wpływ na przechwycenie naszej misji szpiegowskiej. Jest to liczba posłanych przez nas sond, różnica między technologią szpiegowską naszą, a celu oraz ilość statków, jaka aktualnie znajduje się na orbicie nieprzyjaciela. Jeśli szpiegowany cel nie posiada floty, sondy wrócą na pewno. Jeśli zaś będzie ją miał, to sposobność przechwycenia, będzie rosła w miarę proporcjonalnie do ilości tej floty. W przypadku, gdy nasza technologia szpiegowska jest dużo wyższa od wrogiej, szansa na przetrwanie sond będzie znaczna. Jeśli zaś będzie ona niższa, to możliwe, że sondy wykryje nawet niewielka ilość satelitów słonecznych. Ryzykowne jest zatem posyłanie ogromnych ilości sond szpiegowskich, ze względu na łatwość ich wykrycia, i narażenie się na większe straty. Zważywszy na to, nie powinno się posyłać więcej niż dwie do czterech sond, chyba że zdobycie konkretnych informacji o celu jest dla nas dość ważne. W wypadku wykrycia skanu, automatycznie wywiąże się walka. Sondy zwykle nie przetrwają już pierwszej rundy, ponieważ są słabo opancerzone i nie posiadają broni. Dlatego też po takiej bitwie raportu nie otrzymamy.

Co należy wziąć pod uwagę?

Po każdej akcji szpiegowskiej, przeciwnik dostaje informację o tym, że został przeskanowany. Większość graczy nie będzie na pewno zadowolona, że interesujesz się ich planetą. Dlatego lepiej szpiegować wyłącznie przeciwników sobie równych, nie silniejszych. Nie ma sensu wywoływać wilka z lasu. W większości przypadków, skończy się to tylko sprowadzeniem na siebie potencjalnej zemsty.

Personal tools
Namespaces

Variants
Actions