Tasarruf

From OGame Wiki
Jump to: navigation, searchAttack warning
Attack warning

1 den 5 bine kadar sıralanmış oyuncuların içerisindeyseniz sizi saldırılardan sizden başka kimse koruyamaz.İş için , okul için,uyumak için de olsa mutlaka herkes bir süre oyun başından kalkmak zorunda kalır.Bu da diğer oyuncuların size saldırmasına büyük bir şans doğurur.Siz oyunda online değilken yapılacak en iyi şey filonuzu kurtarmaktır.Bu da dikkatli ve en iyi şekilde olmalıdır çünkü bir filo vurmak gerçekten çok fazla kar getiren bir iş olduğu için herkes filoların peşindedir.Bunları yaşayarak öğrenmek zorunda değilsiniz.Size burada biraz taktik vereceğiz.Böylece en iyi şekilde kendinizi savunabileceksiniz.


Sürekli filomu kurtarmak zorunda mıyım ?

Evet sürekli filolarınızı online olmadığınız sürece kurtarmalısınız.Evrenininzde ve sisteminizde çok fazla casusluk hareketleri oluyor ise ve çok fazla online olan oyuncular varsa ve sizde oyunda uzun süre online olmayacaksanız ki kısada olsa farketmez.Filonuzu bu şartlar altında mutlaka kurtarmanız gerekmektedir.Çünkü bazı oyuncular gerçekten çok inatçı olur ve süper hesaplamalarla filonuzun gideceği koordinatı ve süresini ortaya çıkartabilirler.Bu ay yokederek ,radarlayarak, sizi takip ederek bir çok şekilde olabilir. Fleetsaving Guide.

Select ships
Select ships
Select coordinates
Select coordinates
Select mission
Select mission

Filo kaçırmakla alakalı dikkat edilmesi gerekenler

filo güç oranları 5 : 1 ve ya 3:1 olarak ayarlanmalıdır (taktiksel geri çekilmeleri hesaplamak adına) Savunma yapılarının oranları dikkate alınmaz Sivil gemilerin yaklaşık olarak yüzde 25 i harabe olarak değerlendirilir Taktik geri çekilme otomatik olarak çalışır ama başka gezegende filo kalkması için 1.5 oranında deuta ihtiyaç vardır


Gezegende kurtarma yöntemleri?

Evrenin başında iseniz ve ay tasarrufu olmayan bir yerdeyseniz filolarınızı gezegenden rahatlıkla kaçırabilirsiniz.Sizi izleyecek bir şey olmadığından dolayı bu rahat bir yoldur.Ama eğer ay varsa;

Gezegen-Enkaz Alanı:
Bu çok tehlikeli bir yöntemdir.Etrafta herhangi bir ayı olan herkes sizin bu hareketinizi görür.Eğer işiniz kısa ve çabuk on olup filoyu geri çekecekseniz yapabilirsiniz.Fakat öteki her türlü yolda bu saf bir intihar girişimidir.
Gezegen-Saldırı:
Eğer evrenin başında iseniz ve hammadeyede ihtiyacınız var ise etraf güvenli ve sizinde cesaretiniz varsa bu denenebilir.Fakat yine etrafta ay varsa bu da katıksız bir intihardır çünkü filo geri dönüşünüz hesaplanabilir dikkatli kullanılması gereken bir olgudur. (see Ay for more) (see İss)
Gezegen-Gezegen-Nakliye(konuşlandırma):
Üstteki iki yönteme göre nispeten daha iyi yollardır.Fakat bu da intihardan farksızdır.Eğer on olup geri çekecekseniz ve ye etrafta sizi izleyecek herhangi bir lokasyon yoksa güvenilir bir yoldur.Tüm madenlerinizle bu işi yapabilirsiniz.

Ayda kurtarma yöntemleri?

Eğer bir ve ya birden fazla ayınız varsa şanslısınız demektir.Filonuzu istdiğiniz gibi xxxxx saklayabilirsinz.

Ay-Enkaz Alanı:
Çoğu oyuncu aydan filosunu enkaz alanına yollar fakat usta oyuncuların çoğuda gölge sistemi kullanırlar.Enkazları aynı sistemde oluşturarak belli aralıklarda kontrol edip yok olduğu saati hesaplayıp filonuzu avlamaya çalışabilirler.Burada en güvenilir yol filonuzun harabeyi sökmesine izin vermemektedir.Ve sökmesindne önce geri çekmektir.Böylece filonuz kurtulmuş olur.
Ay-Koloni gemisi:
Bahsettiğimiz en iyi yollardan belkide en iyisi budur.Eğer koloni boşluğunuz yoksa koloni gemisi tüm filo ve madenlerinizle döner fakat varsa filonuz ve madenlerinizle beraber orada kalır.Lütfen buna dikkat ediniz.
Ay Ay İttifak Savaşları:
Bunun için çevrenizde popüler olmanız gerekir genelde hiç bir sakıncası yoktur fakat bunda tek dikkat edilmesi gereken hedef tarafında ihanete uğramamaktır.
ay -ay:
Aydan aya olan bütün hareketler güvenilirdir yakın iki ayınız varsa rahatlıkla bunlar arasında filolarınız saklayabilirsiniz ve uyuyabilirsiniz.Fakat burada da dikkat edilmesi gereken en önemli husus çevrenizde ayınınızı yok edecek birilerinin bulunmamasına dikkat etmektir.Ve ya o kadar uzun süreli filonuzu yollamamaktır.
Personal tools
Namespaces

Variants
Actions