Obchod

From OGame Wiki
Jump to: navigation, searchNezáleží na tom či sa spoliehate na vašu vlastnú ťažbu, alebo či kradnete zdroje od ostatných hráčov, tie takmer nikdy nebudú presne takej výšky, akú potrebujete pre výstavbu alebo výskum. Tu prichádza možnosť obchodovania s vašimi zdrojmi, napríklad na kompenzáciu vášho nedostatku kovu s prebytkom deutéria. Môžete to urobiť ako obchodovanie s ostatnými hráčmi, alebo pomocou voľby "Obchodník".


Klasický obchod

Výber cieľa transportu
Výber cieľa transportu

Pri obchode s hráčmi, obe strany obchodných partnerov zašlú vopred určené množstvo zdrojov druhému hráčovi. Z toho dôvodu musí byť dojednané nielen množstvo zdrojov, ale aj súradnice kam majú byť zaslané (Obrázok: Výber cieľa transportu). Dojednanie dodacej lehoty je tiež veľmi vhodné, aby flotila so surovinami nedorazila o polnoci a zdroje tam neležali hodiny nechránené.

Obchodovanie musí byť zásadne v súlade s pravidlami. Obchodovanie so zdrojmi by malo mať iba taký pomer, kde nikto krajne neprofituje (ak je ziskový iba silnejší hráč, budú vyvodené dôsledky). Bežne je pomer kovu, kryštálu a deutéria medzi 3: 2: 1 (to znamená napríklad 300 j. kovu za 100 j. deutéria) a 2: 1: 1 (napr. 100 j. deutéria za 100 j. kryštálu). Ďalej musí byť obchod dokončený do 48 hodín; alebo musí byť o predĺžení tejto doby oboznámený prevádzkovateľ hry (tzv. GameOperator - "GO") pomocou Ticket systému (pozri Ticket systém návod). Inak budú obaja obchodný partneri zablokovaný (dostanú tzv. "ban") z dôvodu "tlačenia", ak je pravidlo porušené, čo znamená - silnejší hráč profituje v jednosmernom obchode.


Kde nájdem obchodných partnerov ?

Pýtať sa vlastnej Aliancie, alebo priateľských hráčov, je najlepšou a najbezpečnejšou metódou. Často vám dajú lepšie sadzby ako cudzí hráči a nebezpečenstvo byť podvedený sa zníži, pretože v podstate nie je zakázané podvádzať obchodného partnera.

Ak nie ste členom Aliancie, alebo ak neexistuje nikto kto má zdroje, ktoré hľadáte na predaj, Fórum bude dobrým miestom pre obchod. Na vašom Fóre Hra - Vesmíry a v pod-adresári Fóra vášho vesmíru, v položke "Obchod vo V..", môžete založiť nové vlákno a prezentovať vašu ponuku. Tam by ste mali špecifikovať množstvo a druh hľadaných a požadovaných surovín, ako aj pomer a galaxiu, v ktorej sa obchod má uskutočniť. Potenciálni kupci vás budú kontaktovať vo vlákne alebo priamo v hre, ak pridáte vaše kontaktné informácie. Môžete tiež reagovať na ponuky ostatným užívateľov, ale prosím skontrolujte, či už obchod nedokončili a zakladateľ vlákna nepožiadal o jeho uzavretie. Vezmite prosím tiež na vedomie pravidlá obchodu, sú zámerne pripnuté v extra položke "Pravidlá Obchodnej Sekcie" a musia byť dodržané.

Posledná alternatíva je IRC sieť. V kanáli pre váš vesmír nájdete určite nejakých aktívnych hráčov, ktorých sa môžete opýtať na obchod. Nemali by ste však byť príliš dotieravý a skončiť otravovaním ostatných – Ak obťažujete ostatných užívateľov, namiesto obchodných partnerov sa na vás obrátia jedine tak nepriateľské flotily. Ak hľadáte zdroje stále, napríklad deutérium, mohli ste to integrovať do svojej prezývky na IRC, alebo aj v hre (napr. Alex[Deut]) a dúfať v potenciálnych kupcov. Pozri IRC príručka.

Ako používať obchodníka ?

Ak nenájdete žiadneho obchodného partnera, alebo ak nemá nikto na predaj požadované zdroje, budete môcť použiť obchodníka, ktorého nájdete v hlavnej ponuke pod "Obchodník". Tak môžete privolať obchodníka, ktorý obchoduje s danými surovinami, kliknutím na príslušné tlačidlo. Privolanie obchodníka stojí 3500 "Temnej hmoty" (TH), ktorá bude popísaná v kapitole Prémiové funkcie. Môžete tiež nájsť obchodníka na Expedície, avšak tí kupujú iba určité zdroje, ktoré nebudú pravdepodobne také, aké práve požadujete. Ak nájdete obchodníka, zatiaľ čo iný je práve aktívny, nájdený obchodník bude kupovať tie isté zdroje ako ten aktívny, iba pomer sa zmení.

Ak ste sa rozhodli použiť obchodníka (obrázok: Ponuka Obchodník), objaví sa okno (obrázok: Ponuka Obchodník - Obchodník s kovom), v ktorom môžete obchodovať so zdrojmi (obrázok: Obchodovanie). Tu môžete vidieť pomer prvýkrát, je generovaný náhodne, ale je to väčšinou pod 3: 2: 1. Ak nie ste spokojný s týmto pomerom, budete musieť privolať nového obchodníka; urobiť to znamená, že ten starý zmizne – a miniete ďalších 3500 TH. Ak ste spokojný s týmto pomerom, môžete začať obchodovať. Pretože obchodník ostane, pokým buď nepotvrdíte obchod, alebo nezavoláte nového, môžete si preto dopriať čas na rozhodovanie.

Ponuka Obchodník
Ponuka Obchodník
Ponuka Obchodník - Obchodník s kovom
Ponuka Obchodník - Obchodník s kovom
Obchodovanie
Obchodovanie

Napríklad ak zavoláte obchodníka, ktorý kupuje deutérium, budete môcť zadať množstvo kovu a kryštálu, ktoré chcete kúpiť. Môžete požiadať o toľko zdrojov, aká je hodnota vášho deutéria a koľko pojmú vaše sklady. Určite bude veľmi rozumné vylepšiť sklady pred obchodovaním, pretože sa dá obchodovať len do veľkosti skladu nakupovanej suroviny. Preto by sa malo obchodovať na planéte, pretože jej veľké sklady dávajú väčší zmysel v porovnaní s Mesiacom.

Po zadaní všetkých čiastok, musíte kliknúť na tlačidlo "Obchodovať so zdrojmi" na potvrdenie obchodu. Vy dostanete vybrané zdroje, obchodník vymenené zdroje a hneď potom zmizne.

Personal tools
Namespaces

Variants
Actions