Savunma

From OGame Wiki
Jump to: navigation, searchGemiler bir saldırı için vazgeçilmez iken, defansif oyuncular için gezegenlerini diğer oyunculardan korumalarını sağlayacak savunma yapıları bulunmaktadır. Bunlar gemilerle aynı şekilde inşa edilir ve saldıran gemilere karşı savaşmak için her zaman hazırda bulunur. Bir kişinin inşa ettiği savunma birimlerine bağlı olarak, büyük bir savunmanın diğer oyuncuların saldırılarını karsız yapabileceğinden dolayı bir kişi kaynaklarını diğer oyunculardan az veya çok koruyabilir. Buna rağmen, sistematik olarak sıkı bir savunmaya sahip gezegene (kaplumbağa adı verilirler) saldıran oyuncular da bulunmaktadır.

Dengeli savunma yapıları

Bir filo oluştururken, dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu savunma içinde geçerlidir. Savunma yapılarının miktarı her zaman savunmanın inşa edildiği gezegen / ayın ihtiyaçlarına her zaman uygun olmalıdır. Amacınız sadece gece ürettiğiniz kaynakları korumak ise, yüz binlerce puan kıymetinde devasa bir kaplumbağa inşa etmeniz aşırı öldürücü olacaktır.

Ancak, tüm filoyu savunmak istiyorsanız (en azın bir süre), şüphesiz ki daha büyük bir savunmaya ihtiyacınız var. Farklı birimlerin doğru karışımı da önemlidir. Küçük gemiler gibi, küçük savunma birimleri "ölmeye giden askerler" rolünü üstlenebilir bu arada büyük çarpışma için büyük silahlar üretebilirsiniz.

Savunmanız ne kadar güçlü olursa olsun, tasarımı ne kadar iyi planlanmış olursa olsun, en iyi savunma asla kullanılmamış olandır. Evrendeki en güçlü oyuncular için bile karsız olmanız halinde, saldırılmayacağınızdan %100 emin olabilirsiniz.
İstisnalar::

  • yukarıda belirtilen "kaplumbağa avcıları". Sadece eğlence için sizi parça parça ayırabilir.
  • Savunma maliyetinin belirli bir %'sinin yerle bir edilmesi halinde enkaz arsasına gittiği özel bir evrende oynuyorsunuz (def-to-DF birimleri). Böyle bir evrende, savunmanın bir saldırıdan kaçamayacağından büyük bir savunma güçlü filoya sahip tüm oyuncular için ücretsiz bir hamburger gibidir.

Yeniden inşaat şansı

Belirttiğimiz gibi, savunma birimleri uçamaz veya sihirli bir şekilde ortadan kaybolamaz, bu nedenle saldırılardan kaçamazlar. Ancak, bir saldırı sırasında yok edilmeleri halinde, bu bir son değildir. OGame'de her türlü savunmanın bir saldırı sırasında yok edilmesinden sonra %70 onarılma şansı bulunmaktadır. Premium özellik olan "mühendisi" kullanmanız halinde, şans %85'dir (bakınız Premium özellikler).Premium özellikleri).

Bu özellik, savunmanızın düşmanlar tarafından sadece 1 turda silinmesine izin vermez. Her şey gitmeden önce gezegeninize belirli sayıda saldırılar yapmalıdır. Bir savunmayı yok etmenin başka bir yolu da gezegenler arası roketlerin kullanılmasıdır.

The different defensive units

Even though all defenses have the same purpose, to protect your planet from enemy attacks, some units are more specialized then others. Its basically the same as with fleets. All units play their own important part, but only in combination with the others are they the most effective.

Rocketlauncher
The first available defense unit in OGame is the rocket launcher. It's the cheapest unit too. It is, especially in the later game-stages used as cannon fodder.....huge masses to spread enemy fire and give the big guns a better chance to survive and hand out damage. Its biggest disadvantage is, that some ship-types (especially cruisers) have a very high rapid-fire against them. So you should combine them with Light Lasers.
Rocketlauncher
Technical data:
Hull: 200
Shield: 20
Weapon: 80
Costs:
Metal: 2.000
Crystal: 0
Deuterium: 0

Light Laser
The light laser is the second cannon fodder-unit. Marginally more expensive then the rocket launcher it has a bit better stats and cruisers don't have rapid-fire against them.
Light Laser
Technical data:
Hull: 200
Shield: 25
Weapon: 100
Costs:
Metal: 1.500
Crystal: 500
Deuterium: 0

Heavy Laser
Too expensive for the role of cannon fodder, it still shouldn't be missing in any good defense. Especially good against light fighters as each shot of a heavy laser can kill 1 light fighter.
Heavy Laser
Technical data:
Hull: 800
Shield: 100
Weapon: 250
Costs:
Metal: 6.000
Crystal: 2.000
Deuterium: 0

Ion Cannon
No defensive unit has stronger shields then the Ion cannon, making it very durable. Its high crystal-costs in addition with its low attack-strength make it less popular then Heavy Lasers or Gauss Cannons.
Ion Cannon
Technical data:
Hull: 800
Shield: 500
Weapon: 150
Costs:
Metal: 2.000
Crystal: 6.000
Deuterium: 0

Gauss Cannon
Long before you have access to the Plasma Turret you'll be able to build Gauss Cannons, the second-strongest defensive-units. Their good attack power makes them especially good against cruisers and battleships.
Gauss Cannon
Technical data:
Hull: 3.500
Shield: 200
Weapon: 1.100
Costs:
Metal: 20.000
Crystal: 15.000
Deuterium: 2.000

Plasma Turret
The biggest gun with the highest price. The needed researches alone are a fortune for players in the early days of their career, and the turret itself is pretty expensive too. But what you get in return is the strongest gun, powerful enough to fend off even big ships like Destroyers or Deathstars. Most efficient when you add cannon fodder to protect it as long as possible to allow it to deal out huge amounts of damage.
Plasma Turret
Technical data:
Hull: 10.000
Shield: 300
Weapon: 3.000
Costs:
Metal: 50.000
Crystal: 50.000
Deuterium: 30.000

Small Shield Dome
Shield domes do absolutely no harm to enemy ships (except probes), but that isn't their purpose anyways.

In the earlier game stages even 1 small shield dome alone can fend off a whole enemy fleet, in case it consists only of cargoes. That is because those ships lack the attack strength to penetrate the shield itself and thus can't destroy the dome.

You can only build 1 small shield dome per planet.
Small Shield Dome
Technical data:
Hull: 2.000
Shield: 2.000
Weapon: 1
Costs:
Metal: 10.000
Crystal: 10.000
Deuterium: 0

Large Shield Dome
What goes for the small dome goes for the large dome too....but just in a bigger scale. Even light fighters in any amount can't do any harm against the large dome and have to fly home empty-handed. You can also build only 1 large shield dome per planet.
Large Shield Dome
Technical data:
Hull: 10.000
Shield: 10.000
Weapon: 1
Costs:
Metal: 50.000
Crystal: 50.000
Deuterium: 0

Anti-Ballistic Missile
Anti-Ballistic Missiles are a special type of defensive units. They're not designed to fight enemy ships, but instead to shoot down incoming Interplanetary Missiles. Each anti-ballistic- can take out one interplanetary missile. See GezegenlerArasi Füzeler for more.
Anti-Ballistic Missile
Technical data:
Hull: 800
Shield: 1
Weapon: 1
Costs:
Metal: 8.000
Crystal: 0
Deuterium: 2.000

GezegenlerArası Füze
With Interplanetary Missiles you can clean an enemies planet from defense without launching a single ship. They destroy the defense without rebuilding, so when using them you can wipe out the defense completely. See GezegenlerArasi Füzeler for more.
GezegenlerArası Füze
Technical data:
Hull: 1.500
Shield: 1
Weapon: 12.000
Costs:
Metal: 12.500
Crystal: 2.500
Deuterium: 10.000


Personal tools
Namespaces

Variants
Actions