Statki

From OGame Wiki
Jump to: navigation, searchW poprzednim rozdziale, zbudowaliśmy pierwszy statek, mianowicie mały transporter. Teraz przyjrzymy się innym typom statków i ich zastosowaniu. Pomoże to w decyzji, jaki kolejny statek opracować i wdrożyć do produkcji. Szczegółowe porady dotyczące efektownej konfiguracji swojej floty bojowej, można znaleźć w rozdziale "Kompozycje floty".


Budowanie floty

Budowa dużego transportera
Budowa dużego transportera
Szczegóły
Szczegóły

W początkowych etapach gry, budować będzie można jedynie kilka rodzai statków, stąd też wybór będzie stosunkowo nietrudny. Mimo to, jednak nawet na tym etapie korzystniej będzie, jeśli posiadana przez nas flota, będzie odpowiednio dostosowana do naszych potrzeb. W zależności od obranego przez nas stylu gry, przydatniejsze okaże się posiadanie wielu jednostek bojowych, bądź przeciwnie - dużej ilości transporterów. Niemniej jednak, nawet szczególnie agresywnemu złomiarzowi niezbędna jest odpowiednia ilość statków transportowych w celu bezpiecznego przechowywania swoich łupów, a gracz nastawiony pokojowo może odnieść korzyści z posiadania niewielkiej floty bojowej do farmienia nieaktywnych graczy. Jak to już wspomniane, wszystko zależne będzie od osobistych upodobań. W późniejszej rozgrywce, kiedy odblokujemy już znaczną część statków, pojawią się kolejne zagadnienia, które będzie należało uwzględnić. W nielicznych przypadkach sensowne może okazać się stworzenie floty, która składa się z jednego typu statków. Jednakże, jako że każda jednostka ma swoje siłowe plusy i minusy i nad jednymi może mieć przewagę, a względem innych być bezużyteczna, stąd też należy liczyć się z tym, że możemy stać łatwym celem. Odpowiednie połączenie kilku typów jednostek, to zwykle najlepsze rozwiązanie. Trzeba wziąć też oczywiście pod uwagę to, przeciwko jakim celom będziesz swojej floty używać. Do przeprowadzania szybkich ataków przydają się Krążowniki i Pancerniki, w anihilacji wrogich flot nieocenione są Lekkie myśliwce, a podczas destrukcji bunkrów - Niszczyciele i Bombowce. Zawsze miej też wystarczającą liczbę Recyklerów. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w rozdziale "Kompozycja floty". Rozplanowanie floty.


Szybkie działa, czyli kto i w jakim przypadku okaże się górą.

Prócz wartości oczywistych, takich jak Integralność Strukturalna, Wytrzymałość Powłok, Siła Ognia, Prędkość przemieszcza się i pojemność ładunkowa, każdy statek bojowy posiada także Szybkie działa. Ta specyficzna właściwość ma w praktyce kolosalny wpływ na przebieg bitew i zawsze należy brać ją pod uwagę podczas budowania floty. Ścisłe działanie systemu walk szczegółowiej opisane jest w osobnym rozdziale, jednak najprościej rzecz ujmując - im ta wielkość jest wyższa, tym większe szanse, że dany statek ostrzela inny nawet kilkukrotnie w krótkim odstępie czasu, momentalnie powodując znaczne uszkodzenia. Dlatego warto wykorzystywać tą umiejętność przeciw podatnym nań typom jednostek. Na podstawie tego kryterium można również bez przeszkód określić, jakiej floty użyć w ataku.


Statki bojowe - słabe i mocne strony

W OGame dostępnych jest osiem rodzai statków militarnych. Teoretycznie, każdy z nich może być wykorzystywany w natarciu na wrogiego gracza, jednak warto umieć rozgraniczyć, jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiedni do poszczególnych zadań.

Lekki myśliwiec
Lekki myśliwiec jest pierwszym statkiem, który będzie można zbudować, w wyniku czego używa się go zwykle do początkowych uderzeń. W późniejszych etapach gry jednak najczęściej będzie spełniał rolę tak zwanego "mięsa armatniego" w starciach z potężnymi jednostkami (takimi jak Niszczyciele czy Wyrzutnie plazmy), w celu osłony silniejszych jednostek, stanowiących trzon o dużej sile ognia. Z jego korzystnej cenowo produkcji zestawionej z osiągami, jasno wynika, że jest to najużyteczniejszy statek w grze. Przykładowo, zakładając że obie strony mają identycznie technologie bojowe - 25 Lekkich myśliwców może zniszczyć jednego Niszczyciela, przy stratach własnych wynoszących jedynie sześć sztuk. Wydaje się to względnie dużo, jednak koszt Niszczyciela to 125.000 jednostek surowców, a sześć myśliwców, to zaledwie 24.000.
Lekki myśliwiec
Technical data:
Hull: 400
Tarcza: 20
Broń: 80
Prędkość: 12.500
Zużycie paliwa: 20
Ładowność: 50
Koszty:
Metal: 3.000
Kryształ: 1.000
Deuter: 0

Ciężki myśliwiec
Ciężki myśliwiec na początku docelowo używany jest na przeciwników z niewielką obroną. W dalszej rozgrywce jednak już tylko niektórzy gracze decydują się na budowę ich większych ilości w charakterze osłony, do przeciwstawiania się flotom z miażdżącymi ilościami Krążowników, ponieważ w przeciwieństwie do Lekkich myśliwców, ich cięższa wersja jest niewrażliwa na Szybkie działa Krążownika. W przyszłości walor ten traci na znaczeniu, ze względu na Pancerniki, które już niestety owe działa posiadają.
Ciężki myśliwiec
Technical data:
Hull: 1.000
Tarcza: 25
Broń: 150
Prędkość: 10.000
Zużycie paliwa: 75
Ładowność: 100
Koszty:
Metal: 6.000
Kryształ: 4.000
Deuter: 0

Krążownik
Krążownik to najszybsza jednostka bojowa w OGame. Niezrównana w starciach z Lekkimi myśliwcami i Wyrzutniami rakiet, z racji swoich Szybkich dział. Dlatego jest tak istotnym elementem mocnej i dobrze zbudowanej floty.
Krążownik
Technical data:
Hull: 2.700
Tarcza: 50
Broń: 400
Prędkość: 15.000
Zużycie paliwa: 300
Ładowność: 800
Koszty:
Metal: 20.000
Kryształ: 7.000
Deuter: 2.000

Okręt wojenny
Okręty wojenne są stosunkowo tanim i dalece rozpowszechnionym ogniwem sił militarnych. Na masową skalę używane do farmienia, dzięki zoptymalizowanym statystykom i dużej przestrzeni ładunkowej. Bądź jednak ostrożny, gdyż są one niemalże całkowicie bezbronne w potyczkach z Pancernikami!
Okręt wojenny
Technical data:
Hull: 6.000
Tarcza: 200
Broń: 1.000
Prędkość: 10.000
Zużycie paliwa: 500
Ładowność: 1.500
Koszty:
Metal: 45.000
Kryształ: 15.000
Deuter: 0

Pancernik
Pancernik jest szczególnie efektywny do polowań na wrogie siły powietrzne, co zawdzięcza swojej dużej prędkości i całemu wachlarzowi Szybkich dział. Jest to idealna jednostka do przechwytywania nieprzyjaznych statków. O ile chcesz być pogromcą obcych flot, o tyle bezwzględnie potrzebujesz Pancernika!
Pancernik
Technical data:
Hull: 7.000
Tarcza: 400
Broń: 700
Prędkość: 10.000
Zużycie paliwa: 250
Ładowność: 750
Koszty:
Metal: 30.000
Kryształ: 40.000
Deuter: 15.000

Bombowiec
Do czasu rozwinięcia Napędu nadprzestrzennego na poziom ósmy, Bombowiec będzie wyjątkowo powolną jednostką, zużywającą znaczne ilości Deuteru. Z uwagi na swoje Szybkie działa, stanowi on jednak niewiarygodnie potężny oręż przeciwko nieprzyjacielskim strukturom obronnym, a w kombinacji z Niszczycielami, osiągnie zdolność pustoszenia obrony planetarnej na niemalże masową skalę.
Bombowiec
Technical data:
Hull: 7.500
Tarcza: 500
Broń: 1.000
Prędkość: 4.000
Zużycie paliwa: 1.000
Ładowność: 500
Koszty:
Metal: 50.000
Kryształ: 25.000
Deuter: 15.000

Niszczyciel
Z uwagi na niebywałą siłę rażenia uzbrojenia i potencjał mocy tarcz osłonowych, statek ten używany jest priorytetowo do stawiania oporu Gwiazdom Śmierci i dziesiątkowania obrony. Jednakże może być też zastosowany do eksterminacji dużych ilości Pancerników, na które to w czasie walki następuje aktywacja Szybkich dział Niszczyciela.
Niszczyciel
Technical data:
Hull: 11.000
Tarcza: 500
Broń: 2.000
Prędkość: 5.000
Zużycie paliwa: 1.000
Ładowność: 2.000
Koszty:
Metal: 60.000
Kryształ: 50.000
Deuter: 15.000

Gwiazda Śmierci
Najpotężniejszy ze wszystkich dostępnych w OGame statków, o ile w ogóle można nazwać tą monstrualnych rozmiarów jednostkę statkiem. Gwiazda jest nie tylko niezrównanie niszczycielska, ale też niebywale droga i strasznie powolna. Praktycznie nie zużywa deuteru do przemieszczania się, a obłędna ilość Szybkich dział sprawia, że Gwiazdy Śmierci nieosiągalnie górują nad większością statków i struktur obronnych. Przeciwstawić się jej, z w miarę dobrym rezultatem mogą jedynie Niszczyciele. Gwiazda Śmierci często używana jest w dużych ilościach jako postrach wrogiej obrony. Jest też jedyną jednostką dysponującą działem grawitonowym, zdolnym do niszczenia księżyców. A jej niewielka prędkość, jest wykorzystywana często w celu zabezpieczania floty (fleet save'a), na własne pole zniszczeń po minimalnym koszcie deuteru. The Deathstar, as the only unit with a graviton cannon, is capable of destroying moons; To read more about doing this see Przewodnik dotyczący niszczenia księżyców.
Gwiazda Śmierci
Technical data:
Hull: 900.000
Tarcza: 50.000
Broń: 200.000
Prędkość: 100
Zużycie paliwa: 1
Ładowność: 1.000.000
Koszty:
Metal: 5.000.000
Kryształ: 4.000.000
Deuter: 1.000.000

Statki cywilne - bogactwo możliwości

Statki cywilne, to zbiór jednostek głównie o charakterze specjalnym, które wykorzystać można do pełnienia wielu różnych zadań.

Mały transporter
Pierwszy statek transportowy, jaki będzie można zbudować. Z początku cechuje się dość niską prędkością i pojemnością ładunkową. Z czasem jednak (odkąd osiągniemy piąty poziom Napędu impulsowego), stanie się on szybszy nawet od swojego większego odpowiednika. Oprócz swojego wykorzystania w szybkiej relokacji surowców i w sprawnym farmieniu, niektórzy czasem posługują się nim także do osłaniania reszty floty przed ogniem wrogich Krążowników.
Mały transporter
Technical data:
Hull: 400
Tarcza: 10
Broń: 5
Prędkość: 5.000
Zużycie paliwa: 10
Ładowność: 5.000
Koszty:
Metal: 2.000
Kryształ: 2.000
Deuter: 0

Duży transporter
Statek ten jest nieco bardziej masywny od Małego transportera i posiada znacznie większą ładowność. Gracze chcący przewieźć duże ilości surowców, byliby w ciężkiej sytuacji, bez Dużego transportera. Tym bardziej, że jego pojemność ładunkowa i niewielkie ilości spalanego paliwa, stanowczo czynią go pod tym kątem bardziej opłacalnym od mniejszego zamiennika.
Duży transporter
Technical data:
Hull: 1.200
Tarcza: 25
Broń: 5
Prędkość: 7.500
Zużycie paliwa: 50
Ładowność: 25.000
Koszty:
Metal: 6.000
Kryształ: 6.000
Deuter: 0

Statek kolonizacyjny
Kluczowym przeznaczeniem tego statku, jest możliwość zakładania nowych kolonii. Wyjaśnione jest to szerzej w rozdziale "Kolonizacja". Dodatkowo, Statek kolonizacyjny może być wykorzystany, w celu zabezpieczania floty (fleet save), z racji niewykrywalności zadania 'kolonizuj', względem innych misji.
Statek kolonizacyjny
Technical data:
Hull: 3.000
Tarcza: 100
Broń: 50
Prędkość: 2.500
Zużycie paliwa: 1.000
Ładowność: 7.500
Koszty:
Metal: 10.000
Kryształ: 20.000
Deuter: 10.000

Recykler
Recykler używany jest do zbierania Pól Zniszczeń pozostałych po unicestwionych flotach, a także celem zabezpieczania własnej floty (fleet save), posyłając ją na PZ. Jest to dość powolny statek, potrzebujący sporych ilości deuteru do eksploatacji.
Recykler
Technical data:
Hull: 1.600
Tarcza: 10
Broń: 1
Prędkość: 2.000
Zużycie paliwa: 300
Ładowność: 20.000
Koszty:
Metal: 10.000
Kryształ: 6.000
Deuter: 2.000

Sonda szpiegowska
Sonda szpiegowska, to statek pozwalający gromadzić informacje o innych graczach. Wszelkie rozszerzone wiadomości, które warto na ten temat wiedzieć, przedstawione są w rozdziale zatytułowanym "Szpiegostwo".
Sonda szpiegowska
Technical data:
Hull: 100
Tarcza: 0,01
Broń: 0,01
Prędkość: 100.000.000
Zużycie paliwa: 1
Ładowność: 5
Koszty:
Metal: 0
Kryształ: 1.000
Deuter: 0

Satelita słoneczny
Satelita słoneczny, nie jest do końca statkiem. Jest to alternatywne źródło zasilania energetycznego. Ilość energii jaka jest dostarczana z pojedynczej satelity, będzie modyfikowana przez temperaturę planety oraz jej położenie względem słońca. Satelity słoneczne mogą oczywiście ulec zniszczeniu w wypadku wrogiego ataku. Szczegółowa charakterystyka dostępna jest w rozdziale "Dostarczanie energii" Zaopatrywanie w energię. Te niewielkie platformy ogniw słonecznych odgrywają ponadto kluczową rolę przy opracowywaniu Technologii grawitonów.
Satelita słoneczny
Technical data:
Hull: 200
Tarcza: 1
Broń: 1
Prędkość: -
Zużycie paliwa: -
Ładowność: -
Koszty:
Metal: 0
Kryształ: 2.000
Deuter: 500


Personal tools
Namespaces

Variants
Actions