Defense

Z OGame Wiki
Prejsť na: navigácia, hľadanieZatiaľ čo lode sú nepostrádateľné pre útočné akcie, existujú obranné stavby pre defenzívnych hráčov umožňujúce ochranu ich planéty pred ostatnými hráčmi. Tie sú postavené rovnakým spôsobom ako lode a vždy pripravené bojovať proti útočiacim lodiam. V závislosti od toho, akú veľkú obranu staviate, budete mať aj vyššiu šancu uchrániť vaše zdroje pred ostatných hráčmi, pretože veľká obrana robí útoky ostatných hráčov neziskovými. Hoci existujú aj hráči, ktorí systematicky útočia na planéty so silnou obranou (na tzv. korytnačky).

Vyvážené budovanie

Pri budovaní flotily existujú niektoré hlavné body, ktorým budete musieť venovať pozornosť. To isté platí pre obranu. Počet obranných budov by mal vždy zodpovedať potrebám planéty / mesiaca, na ktorých sú postavené. Ak je vaším cieľom iba uchrániť suroviny vyrobené počas noci, bolo by hlúposť vybudovať obrovskú korytnačku hodnú niekoľko sto - tisíc bodov.

Avšak ak chcete obrániť celú vašu flotilu (aspoň na chvíľu), potrebujete samozrejme oveľa väčšiu obranu. Správny pomer rôznych jednotiek je tiež veľmi dôležitý. Analogicky pre malé lode, malé obranné stavby prevezmú neskôr rolu ako "návnada pre kanóny", zatiaľ čo vy budete stavať veľké kanóny pre tvorbu veľkých škôd.

Ale bez ohľadu na to, ako silná je vaša obrana a ako dobre premyslený je jej koncept, najlepšou obranou je nedať dôvod útočníkovi na útok. Ak ste nevýhodným cieľom dokonca aj pre najsilnejších hráčov vo vašom vesmíre, môžete si byť takmer na 100% istí, že na vás nikto nezaútočí.
Výnimky sú:

  • Vyššie uvedení "lovci-korytnačiek". Rozstrieľajú vás na kusy iba pre zábavu.
  • Hrajete v špeciálnom vesmíre "def-to-DF-unis" čo znamená, že určité % z nákladov obranných budov budú pretvorené na "pole trosiek" (DF). V takýchto vesmíroch je pre všetkých hráčov so silnou flotilou taká veľká obrana ako pozvánka na suroviny zadarmo, keďže pred útokom obrana utiecť nemôže. Pre viac informácií o vašom vesmíre pozrite Universes and Player.

Šanca na obnovu

Ako bolo povedané, obranné jednotky nemôžu lietať a ani zázračne zmiznúť, preto nemôžu byť ochránené pred útokmi. Ale ak sú zničené počas útoku nie je to koniec. V Ogame má každý typ obrany 70% šancu, že bude opravený ak bol zničený počas útoku. Ak použijete prémiovú funkciu "Inžinier", šanca bude 85% (pozri Premium features).

Táto funkcia znemožňuje vašim nepriateľom, aby vašu obranu zničili na prvý krát. Musia viesť početné útoky proti vašej planéte, než bude všetko preč. Iný spôsob na zničenie obrany je prostredníctvom použitia Interplanetary Missiles.

Typy obranných stavieb

Hoci majú všetky obranné stavby rovnaký účel, chrániť vaše planéty pred útokmi nepriateľa, niektoré sú viac špecializované ako ostatné. Je to v podstate rovnaké ako pri flotilách. Všetky jednotky hrajú vlastnú dôležitú funkciu, ale iba v kombinácii s ostatnými sú najúčinnejšie.

Rocketlauncher
Prvé dostupná obranná stavba v OGame je "Raketový komplet". Tiež je i najlacnejšou obrannou stavbou. Najmä v neskorších štádiách hry, je v obrovských počtoch užívaná ako "návnada pre kanóny" na pohlcovanie nepriateľskej streľby, čím dáva vyššiu šancu prežiť veľkým kanónom a odvracať tak škody. Jeho najväčšou nevýhodou je, že niektoré typy lodí (najmä krížniky) majú proti nim veľmi vysokú opakovanú streľbu. Preto by ste ich kombinovať s Ľahkými lasermi.
Rocketlauncher
Technical data:
Hull: 200
Shield: 20
Weapon: 80
Costs:
Metal: 2.000
Crystal: 0
Deuterium: 0

Light Laser
Ľahký laser je druhou "návnadou pre kanóny". O niečo drahší ako raketový komplet, má trochu lepšie špecifikácie a krížniky nemajú proti nemu opakovanú streľbu.
Light Laser
Technical data:
Hull: 200
Shield: 25
Weapon: 100
Costs:
Metal: 1.500
Crystal: 500
Deuterium: 0

Heavy Laser
Príliš drahý na úlohu "návnada pre kanóny", ale určite by nemal chýbať v žiadnej dobrej obrane. Výborný najmä proti ľahkým stíhačom, keďže každý výstrel môže zabiť jeden ľahký stíhač.
Heavy Laser
Technical data:
Hull: 800
Shield: 100
Weapon: 250
Costs:
Metal: 6.000
Crystal: 2.000
Deuterium: 0

Ion Cannon
Žiadna obranná stavba nemá silnejšie štíty ako iónový kanón, čo ho robí veľmi konzistentným. Jeho vysoká cena v kryštáloch a nízka útočná sila, ho robia menej populárnym ako ťažké lasery alebo Gaussov kanón.
Ion Cannon
Technical data:
Hull: 800
Shield: 500
Weapon: 150
Costs:
Metal: 2.000
Crystal: 6.000
Deuterium: 0

Gauss Cannon
Dlho predtým, ako budete mať prístup k Plazmovej veži, budete môcť stavať Gaussov kanón, druhú najsilnejšiu obrannú stavbu. Ich dobrá útočná sila ich robí výbornými hlavne proti Krížnikom a Bojovým lodiam.
Gauss Cannon
Technical data:
Hull: 3.500
Shield: 200
Weapon: 1.100
Costs:
Metal: 20.000
Crystal: 15.000
Deuterium: 2.000

Plasma Turret
Najsilnejšia obranná stavba za najvyššiu cenu. Pre hráčov v začiatkoch kariéry, je hudbou budúcnosti čo i len potrebný výskum k dosiahnutiu tejto stavby, pričom i cena pomerne vysoká. Dostanete však na oplátku najsilnejšiu zbraň, dostatočne silnú na odvrátenie dokonca aj takých veľkých lodí ako je Devastátor či Hviezda smrti. Najefektívnejšie, ak pridáte obranné stavby, ktoré budú pre jej ochranu plniť účel "návnada pre kanóny" tak dlho ako je možné, aby mohla tvoriť u nepriateľa obrovské škody.
Plasma Turret
Technical data:
Hull: 10.000
Shield: 300
Weapon: 3.000
Costs:
Metal: 50.000
Crystal: 50.000
Deuterium: 30.000

Small Shield Dome
Planetárne štíty netvoria absolútne žiadne poškodenie na nepriateľských lodiach (okrem špionážnych sond), ale to nie je ich účel tak ako tak.

V začiatkoch hry môže už Malý planetárny štít odvrátiť celé nepriateľské flotily, v prípade ak pozostávajú iba z transportérov. To preto, že tieto lode nemajú takmer žiadnu útočnú silu na preniknutie štítu, nie to ešte zničiť ich.

Môžete vytvoriť iba 1 Malý planetárny štít na každej planéte.
Small Shield Dome
Technical data:
Hull: 2.000
Shield: 2.000
Weapon: 1
Costs:
Metal: 10.000
Crystal: 10.000
Deuterium: 0

Large Shield Dome
Čo týka Malého planetárneho štítu, týka sa aj Veľkého planetárneho štítu...., len vo väčšej mierke. Dokonca ani ľahké stíhače, v akejkoľvek kvantite, ho nedokážu poškodiť a musia letieť domov na prázdno. Postaviť môžete tiež iba 1 Veľký planetárny štít na každej planéte.
Large Shield Dome
Technical data:
Hull: 10.000
Shield: 10.000
Weapon: 1
Costs:
Metal: 50.000
Crystal: 50.000
Deuterium: 0

Anti-Ballistic Missile
Protiraketové strely sú osobitným typom obrannej jednotky. Nie sú určené na boj proti nepriateľských lodiam, ale namiesto toho na zostrelenie prichádzajúcich medziplanetárnych rakiet v pomere 1:1.
Anti-Ballistic Missile
Technical data:
Hull: 800
Shield: 1
Weapon: 1
Costs:
Metal: 8.000
Crystal: 0
Deuterium: 2.000

Interplanetary Missile
S medziplanetárnymi raketami môžete na planéte nepriateľa zničiť obranu bez potreby vypustenia čo i len jednej lode. Akákoľvek obranná stavba zasiahnutú jednou z týchto striel nebude mať šancu na obnovu. Pozri Interplanetary Missiles pre viac informácií.
Interplanetary Missile
Technical data:
Hull: 1.500
Shield: 1
Weapon: 12.000
Costs:
Metal: 12.500
Crystal: 2.500
Deuterium: 10.000


Osobné nástroje
Menné priestory

Varianty
Operácie