Pierwsze kroki

From OGame Wiki
Jump to: navigation, searchOGame na początku może wydawać się nieco skomplikowane, szczególnie dla tych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z grami przeglądarkowymi. Nawet jeśli OGame nie jest Waszą pierwszą taką grą to normalne, że mogą pojawić się problemy i pytania, a gracz nie zna wszystkich niuansów. Tym poradnikiem chcemy pomóc wszystkim – zarówno graczom doświadczonym, jak i tym rozpoczynającym rozgrywkę, chcemy, abyście w łatwy i prosty sposób mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat OGame.

Ten poradnik nie jest zamiennikiem tutorialu zamieszczonego w grze, a raczej jest jego uzupełnieniem. Znajdziesz tu informacje potrzebne do rozpoczęcia rozgrywki, a także te, które przydadzą się w dalszym etapie gry.

Jeśli jest to pierwsza tego typu gra, na pewno chcesz dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Otóż w przeciwieństwie do tradycyjnych gier komputerowych OGame działa nawet jeśli nie siedzisz przy komputerze. Oznacza to, że w czasie gdy pracujesz lub śpisz ponad 1.000 graczy może być w tym czasie zalogowanych na Twoim uniwersum i może zaatakować Twoją planetę. OGame nie wymaga dodatkowego oprogramowania, wystarczy dowolny komputer z dostępem do Internetu oraz zainstalowana przeglądarka. Podczas gry trzeba myśleć bardziej strategicznie niż podczas normalnej gry, gdzie można zapisać, przeładować, zacząć od nowa lub zakończyć grę, ale nie martw się – w tym poradniku znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, których będziesz potrzebować i w szybkim czasie przyzwyczaisz się do OGame.

Jak się odznaleźć w OGame

Podgląd
Podgląd
Badania
Badania

Jak w każdej grze na początek należy zapoznać się i zorientować w interfejsie gry. Bez żadnego ryzyka możesz klikać w dowolne odnośniki, aby zobaczyć co się pod nimi kryje. Jednym z najważniejszych elementów, które natychmiast przyciągają oko są surowce – cała gra będzie kręcić się wokół nich. Metal, kryształ oraz deuter są potrzebne do budowy budynków, jednostek bojowych oraz do badań. Energia jest potrzebna w głównej mierze do zasilania kopalni, ale nie tylko. Piąty zasób – antymateria – odgrywa szczególną rolę i zostanie szczegółowo omówiona w podpunkcie „Dodatki premium”.


Menu główne
Menu główne
Nowe wiadomości
Nowe wiadomości

Po lewej stronie znajduje się bardzo ważny element: Główne menu. Dzięki przyciskom tam umieszczonym masz dostęp do działów, z których będziesz musiał skorzystać od czasu do czasu. Strona, którą obecnie oglądasz to „Podgląd”. Klikając w zakładki „Surowce”, „Stacja”, „Badania”, „Stocznia” oraz „Obrona” po osiągnięciu odpowiednich wymagań będziesz mógł budować i rozwijać wszystkie struktury, jednostki oraz badania. Będzie o tym mowa w dalszych rozdziałach tego poradnika. Zakładka „Galaktyka” prowadzi do mapy wszystkich planet i układów Twojego uniwersum. W dalszych etapach gry nabierze to większego znaczenia. Wiadomości w grze można odczytać klikając w kopertę umieszczoną tuż pod surowcami. O zakładkach „Imperium” i „Kantyna” powiemy w rozdziale „Dodatki premium”.


Podgląd planet
Podgląd planet
Więcej linków
Więcej linków

Po prawej stronie interfejsu znajdują się planety Twojego imperium. Na początku będzie to tylko jedna planeta – tzw. Matka. W dalszych etapach gry, będziesz mógł łatwo przeskakiwać między koloniami. Na górze strony znajdują się zakładki „Znajomi”, „Notatki”, „Statystyki”, „Szukaj”, „Ustawienia”, „Support” oraz „Wyloguj. Niektóre z nich zostaną omówione w następnych rozdziałach. Na dole strony znajdują się przydatne linki: „Pomoc” – czyli link do tutorialu, „Forum” – link do forum gry, „Zasady gry” – czyli co wolno, a czego nie podczas rozgrywki oraz „Impressum” – czyli informacje kontaktowe.


Trzeba wiedzieć, że w OGame nie ma określonego celu, który starasz się osiągnąć - gra się nie kończy w określonym miejscu, a gracz znajduje się w stałej konkurencji z innymi graczami na uniwersum. Aby odnieść sukces musisz zbierać surowce i inwestować je w swoje konto. Powinieneś rozbudowywać swoje kopalnie, możesz wymieniać surowce z innymi graczami, możesz atakować planety i wywozić z nich potrzebne surowce (potocznie nazywamy to „farmieniem”).Następny rozdział Podstawy ekonomii rozpoczniemy od tego jak zbudować swoje pierwsze kopalnie.

Personal tools
Namespaces

Variants
Actions